Nasıl Çalışıyoruz

Yayınevi ile İletişim

İlk olarak yazar yayıneviyle sosyal medya, e- mail yoluyla ya da yüz yüze görüşür. Genellikle görüşülen kişi yayın yönetmeni ya da yayın koordinatörüdür. Yani yayınevi bünyesinde yayımlanacak kitapların planlamasını yapan, onay veren ve gerekli koordinasyonu sağlayan kişiler iletişim açısından en önemli basamaktır.

Sözleşme İmzalanması

Kitap basımında izlenen yollar açısından en önemli aşama sözleşme aşamasıdır. Yayınevi ile detaylar hakkında konuşulur ve bir anlaşma sağlanırsa sözleşme aşamasına geçilir. Bu aşamada yazar ile yayınevi arasında belirlenen koşulların yer aldığı sözleşme karşılıklı olarak imzalanır. Ardından yazar yazmış olduğu kitabın metin halini World dosyası şeklinde yayınevine verir. Yayınevi kendine gelen Word dosyasını ön incelemeye alır.

Editör İncelemesi

Ön inceleme bittikten sonra editöryal inceleme başlar. O kitap için atanmış olan editör kitaptaki anlam bozukluklarını, kelime tekrarlarını, yazım hatalarını inceler ve bunları düzeltir. Kitabın sayfa sayısına göre bu inceleme genel olarak bir ila yedi gün sürebilmektedir. Editör incelemesi kitap basımı için izlenecek yol açısından önemli bir eşiktir. Bu inceleme aşamasında kitabın içine yeni bölümler konulabilir, kaynakça, içindekiler, dipnotlar şeklinde okumayı daha da kolaylaştıracak detaylar eklenebilir. Eğer daha derin bir editör incelemesi düşünülüyorsa kitap alanında uzmanlaşmış profesyonel bir yazara da incelettirilebilir. Bu aşamaya başvurulduğunda inceleme süresi ve maliyet daha da artabilir. Editör incelemesinin ardından kitap kontrol amacıyla tekrardan yazara gönderilir.

Mizanpaj / Dizgi

Yazarın onay vermesinin ardından kitap mizanpaja yani dizgiye gönderilir. Dizgi denilen aşama, kitabın matbaaya gönderilmeden önceki kitap formatına dönüştürülmesi aşamasıdır. Bölüm ayrımları, yazı puntosu, satır sonları gibi detaylar bu aşamada yapılır. Künye bilgileri ve diğer bilgiler kitabın başına eklenir. Kitabın kaç sayfa olacağı kitap basımı için izlenecek yol aşamalarından mizanpaj kısmında netleşir. Bu bölüm genel olarak iki ila dört gün arasında tamamlanır.

Kapak Tasarımı

Dizgi süreci devam ederken bir yandan da kapak tasarımı grafiker tarafından çalışılır. Kitabın ölçülerine ve türüne göre grafik tasarımcı kitap kapağını, sırt kısmını ve arka kapağı tasarlar. Sırt ölçüsü, kitabın sayfa sayısına göre ayarlanır. Ayrıca editör, yayın yönetmeni veya yazarın hazırlayacağı kapak yazısı bu aşamada kitabın arka kapağına eklenir.

ISBN No Alınması ve Kültür Bakanlığı Başvurusu

Kitabın iç ve dış tasarımlarının tamamlanması, yani dizgi/mizanpaj ve kapak tasarımlarının bitmesinin ardından Kültür Bakanlığına başvuru yapılır. Bu başvuru aşamasında kitapla ilgili bütün bilgiler online olarak bakanlığın veri tabanına işlenir. Kitabın ne zaman yayımlanacağı gibi detayların eklenmesinin ardından başvuru tamamlanır. Başvurunun tamamlanma genellikle gün içerisinde olurken, mesai saatlerinin çakışması veya istisna durumlarda birkaç gün uzayabilir. Bakanlık girilen verilen kitapla ilgili ön incelemesini tamamlar. Daha sonra uygun gördüğü başvuruyu onaylar ve esere ait ISBN numarasını belirler. Belirlediği bu numarayı yayınevine bildirir. Artık kitap resmi olarak bir eser statüsüne ulaşmıştır. İSBN numarası alınır kitabın arka kapağına ve iç künye kısmına eklenir. Artık basım öncesi tüm hazırlıklar bitmiştir.

Matbaa Aşaması ve Bandrol Alımı

Basıma hazır olan kitap matbaaya gönderilir. Ofset baskı ya da dijital baskı seçeneklerine göre iki gün ile yedi gün arasında baskı süreci değişmektedir. Matbaa aşamasında ya da daha öncesinde ilgili formlar doldurularak bandrol alım işlemleri de gerçekleştirilir. Bandroller basım bitmeden matbaaya verilir. Basılan her kitaba birer adet bandrol yapıştırılır. Basım işleminden sonra kitaplar toplu halde yayınevine gelir. Kültür Bakanlığına ve yazara gönderilecek kitaplar ayrılır. Vakit kaybetmeksizin ilgili kişilere kitaplar gönderilir.

Dağıtım ve Satış

Bütün aşamaları tamamlanan kitap artık dağıtım ve satışa açıktır. Dağıtım için çalışılan dağıtımcı firmalara talepleri kadar kitaplar gönderilir. Dağıtımcılarda kitapları kitapçılara ve diğer satış kanallarına yollar. Ayrıca yayınevi doğrudan anlaşmalı olduğu internet satış kanallarına ya da kendi satış kanallarına kitapları gönderebilir. Bu aşamadan itibaren kitap tamamen satışa açılmış ve yayımlanma süreci tamamlanmıştır.

Alışveriş Sepeti

Oturum aç

Henüz hesabınız yok mu?

Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Aradığınız ürünleri bulmak için yazmaya başlayın.
Mağaza
Favoriler
0 öğe Sepet
Hesabım